Pokrzywa, ciąża, włosy – o efektach picia naparu z pokrzywy

Pokrzywa, ciąża, włosy – o efektach picia naparu z pokrzywy

Każdy z nas wie, co to za chwast, ta pokrzywa! Kłuje, parzy i dzielnie rośnie nawet w najmniej korzystnych warunkach. Warto jednak wiedzieć, że pokrzywa, to nie byle sobie chwast, a wspaniała roślina, bogata w wiele minerałów i witamin. Spożywana regularnie ma widoczny wpływ na nasz wygląd i zdrowie.

Jakie minerały i witaminy zawiera pokrzywa?

– żelazo, fosfor, wapń, siarkę, potas, jod, krzem, sód, magnez

– witaminy A, K, B2, C, E

Pokrzywę zbieramy wczesną wiosną, zanim zakwitnie. Niezbędne są rękawiczki, nożyczki oraz jakieś przewiewne nosidło,  żeby ucięte liście nie dusiły się w plastikowej siatce. Tak zaopatrzeni możemy śmiało iść do ogródka, lasu czy na łąkę, by zbierać pokrzywę.

Świeżo ściętą pokrzywę można od razu wykorzystać w kuchni, albo ususzyć.

W związku z tym, że w moim ogródku rośnie pokrzywa, codziennie rano szłam po świeże liście i od razu robiłam z nich napar. Jednak, że trochę tego chwastu w ogródku rośnie, dużą ilość pokrzywy ususzyłam w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Jak przyrządzić napar z pokrzywy?

Zanim zaparzymy pokrzywę, płuczemy ją w chłodnej wodzie, chyba, że korzystamy z już ususzonej pokrzywy. Następnie zalewamy  roślinę – kilka świeżych liści, bądź łyżkę suszonych – gorącą wodą i parzymy pod przykryciem 5-10 minut.

Polecam pić nie więcej niż kubek pokrzywy dziennie – dlaczego taka ilość? O tym w dalszej części tekstu.

Świeżą pokrzywę można nie tylko pić, ale również jeść. Robi się z niej, np.  zupy, chipsy, sałatki czy omlety.

Efekty picia pokrzywy – czyli o tym jak długo i w jakich ilościach pić pokrzywę?

I czy można pić pokrzywę w ciąży?

Piję pokrzywę od ponad miesiąca. Głównym powodem dla którego po nią sięgnęłam, jest fakt, iż jestem w ciąży, a poziom mojego żelaza w pewnym momencie dochodził do dolnej granicy normy. Stwierdziłam, że spróbuję naturalnie podnieść jego poziom, pijąc właśnie napar z pokrzywy. I udało się 🙂 Żelazo  osiągnęło wynik zadowalający nawet mojego lekarza.

Dodatkowo moje włosy rosną w ekspresowym tempie, przy tym mniej się przetłuszczając. Są również dużo bardziej miękkie w dotyku. Jeżeli chodzi o cerę, to nie zauważyłam żadnego buntu z jej strony, choć wiem, że takie się zdarzają.

I teraz mała skucha.

Piłam olbrzymie ilości pokrzywy, czasem nawet 2 litry dziennie. Pogoda za oknem sprzyjała tylko herbatom i czytaniu, więc sączyłam jak głupia. Aż pewnego razu zorientowałam się, że zrobił mi się zajad. Jeszcze nie łącząc faktów, piłam pokrzywę dalej. Jednak nie dawało mi to spokoju, bo pęknięty kącik ust nie jest niczym przyjemnym. Ponadto raz po wypiciu pokrzywy zrobiło mi się dziwnie sennie i mdło. Intuicyjnie stwierdziłam, że trzeba odpuścić i odstawiłam pokrzywę.

W Internecie wyczytałam, że rzeczywiście pokrzywa i skrzyp polny mogą wypłukiwać witaminy z grupy B, powodując tym samym zajady i zmęczenie. Jednak nie mogłam trafić na żadne rzetelne informacje, które dokładnie minerały pokrzywa może wypłukiwać.

Po dwóch dniach od niepicia, wszystko się zagoiło. Usta są posklejane 😉

Pokrzywa również świetnie wpływa na zmienjszenie chęci na słodkie. Także #miesiącbezcukru z jej pomocą idzie całkiem dobrze!

Dlatego polecam pić filiżankę/kubek pokrzywy dziennie przez miesiąc, a następnie zrobić chwilę przerwy. Myślę, że efekty będą również bardzo satysfakcjonujące.

pokrzywa, ciąża, włosy

I na koniec jeszcze taka sympatyczna informacja o odmładzających właściwościach pokrzywy. Znam kobietę, która mimo sędziwego wieku wygląda niezwykle promiennie i młodo. Na pytanie, jak to jest, że jej skóra jest taka jędrna i prawie bez zmarszczek, odpowiedziała, że odkąd pamięta, stara się pić filiżankę pokrzywy dziennie.

naprzemienne picie i niepicie pokrzywy, działa na nasze ciało bardzo korzystnie

Szczerze zachęcam do sięgnięcia po pokrzywę – tę z ogródka czy ze sklepu zielarskiego  – i sprawdzenia na sobie jej wspaniałych właściwości.

pokrzywa, ciąża, włosy, żelazo

A tu słoik suszonej pokrzywy wręczony w prezencie ślubnym 

A czy Wy sprawdziliście na sobie wspaniałe właściwości pokrzywy?

Źródło: 1

Daria

Świat na papierze określa mnie jako pedagoga zdolności i informatyki, super sprzedawcę, anglistę wychowawcę, grafika rysownika, czy inną dziwną postać z zadartym nosem. A ja jestem płomieniem tworzącym przestrzeń miłości w ognisku domowym. Matką kochającą rośliny, kuchnię i modę (tę szperkową lumpeksową najbardziej).

Dodaj komentarz