Zajaraj się konopią, czyli III fakty z konopi V

Zajaraj się konopią, czyli III fakty z konopi V

Dziś na temat konopi kilka budujących słów 🙂

Jak już wcześniej wspominałem na dzień dzisiejszy znamy przeszło 40 tysięcy zastosowań konopi. Taka liczba zastosowań same przez się mówi nam, że owe zastosowania można odnaleźć w wielu różnych, często niezwiązanych ze sobą dziedzinach.

A skoro wiemy już, że konopią można np. napędzić samochód, to dziś przyjrzymy się zastosowaniu konopi w budownictwie.

ŻEBY SIĘ TYM SAMOCHODEM PRZYJEMNIE DO DOMU WRACAŁO

1. Jedną z metod wykorzystania konopi w budownictwie jest technologia straw bale, czyli po prostu budowanie z konopnych kostek słomy. Domy takie stawia się prawie jak z klocków lego, układając w drewnianych stelażach, kostka po kostce. Można też wcześniej przygotować gotowe ściany i na miejscu budowy poskładać chatę z gotowych części. Rach prach i dom stoi. 1 sezon rośnięcia i 3 tygodnie budowania. I nie martw się, słoma jest tak ściśnięta, że nie podpalisz jej ot tak raz dwa. To tak jak z grubą książką telefoniczną – spróbuj podpalić ją po zamknięciu i ściśnięciu.

konopie, budowanie

2. Druga ze znanych nam metod, to hempcrete, czyli beton konopny. Technologia bardzo mocno rozwijająca się na całym świecie. Materiał ten pozyskuje się mieszając konopie z wapniem. Tak jak w wypadku technologii słomiastej, beton konopny odporny jest na ogień. Przy okazji na wilgoć też. Obie technologie bardzo żywo reagują na otoczenie, dzięki czemu latem w domach jest chłodno, a zimą ciepluchno. To dopiero dom inteligentny.

konopie, budowanie

Domy budowane tymi technologiami często tynkuje się gliną. Brzmi to może dość abstrakcyjnie, ale sprawdza się. I nie wygląda jak afrykańskie lepianki.

konopie, budowanie

Zdjęcie z Pinterest

3. Ciekawostka numer 3 nie do końca ściśle trzyma się tematu budowania, choć w mojej głowie zawsze jakoś łączy się z tym obszarem przepływu elektronów po mózgu.

Z konopi można zrobić wszystko, co nie jest ze szkła lub metalu

Wali w wyobraźnię, co? Tak, plomby dentystyczne też.

Źródła: 1, 2, 3, 4

cdn… 😉

Artur

1987, po mat-fizie, pedagogice, filozofii i realizacji dźwięku. Prowadziłem winiarnię w centrum serca Śląska. Prowadziłem jedno z bardziej cenionych studiów nagrań w stolicy. Skutecznie sprzedaję. Nie wiem jak długo jeszcze. Nie doskwierają mi zmiany. (Nihil)

Dodaj komentarz