Zajaraj się konopią, czyli 3 fakty z konopi III

Zajaraj się konopią, czyli 3 fakty z konopi III

Jako, że dziś okrągłe 3-cie wydanie „3 Faktów z Konopi” przyjrzymy się 3 aspektom jednego faktu.

Faktcepcja!

Wszyscy trąbią to i u mnie zagra! Dzisiejszy fakt, którego trzem aspektom się przyjrzymy, to:

Olej z Konopi dobry jest. Zacznijmy od smakołyków:

1. Spożywczy olej konopny otrzymywany jest z nasion przemysłowej konopi siewnej. Myślę, że będę używał określenia ‘przemysłowe konopie siewne’ zamiast tylko konopie siewne jak to przeważnie można przeczytać. Z tego to powodu, że same konopie siewne to po prostu cannabis sativa. A te równie dobrze potrafią mieć dużo większe niż legalnie zaakceptowane na poziomie 0,2% stężenie THC. Spożywczy olej konopny zawiera najkorzystniejszą dla człowieka relację kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 w proporcjach 3:1. Bogaty jest w duże ilości witaminy K i E, oraz witaminę A, witaminy z grupy B, fitosterole, fosfolipidy, chlorofil i składniki mineralne. Obniża ciśnienie krwi, redukuje zły cholesterol i reguluje krzepliwość krwi. Jest świetnym antyoksydantem i oczywiście jak wszystko co z konopi świetnie wpływa na człowieka układ immunologiczny.

Nie nadaje się do smażenia.

olej konopny, smażenie, konopie

Ale weź ogólnie – nie smaż za dużo.

2. Oleje stricte lecznicze pozyskuje się głównie z kwiatów konopnych. W zależności od tego jaki to rodzaj rośliny i sposób wytwarzania oleju można z rośliny tej wyciągnąć specyfiki bogate w przewodnie kanabinoidy danej rośliny. Najpopularniejszymi – bo najbardziej stężonymi kanabinoidami występującymi w kwiatach są kannabidiol (CBD) oraz tetrahydrokannabinol (THC). Oh! Jakże różniące się swoją specyfiką! A jednak ze sobą korespondują. CBD to ten otrzymywany z kwiatów konopi przemysłowej siewnej. THC pochodzi z kwiatów tej ‘medycznej’, o którą trwają batalie coraz częściej słyszalne w mediach. Oleje lecznicze leczą, pomagają w leczeniu czy pozytywnie wpływają na zdrowie przy między innymi takich schorzeniach jak: nowotwory, astma, choroba Leśniewskiego Crohna, padaczka, cukrzyca, jaskra, stwardnienie rozsiane, Parkinson, Alzheimer, depresja, bezsenność, anoreksja, stres, migrena i wiele wiele innych. Na dziś dzień znamy przeszło 200 schorzeń przy których olej konopny potrafi pomóc.

SMACZEK

3. Mieszanka oleju z konopi i 15% metanolu (plus katalizator KOH lub NAOH) to olej napędowy do silników diesla, który produkuje o 70% mniej sadzy niż olej z ropy naftowej. Charakteryzuje się niższą temperatura spalania oraz większą płynnością przy tych samych temperaturach niż biodiesle z rzepaku czy soi. Biopaliwo z konopi przy okazji posiada ujemny bilans CO2 czyli pochłania go więcej podczas swego cyklu życia, niż wydziela podczas spalania.

olej konopny, smażenie, konopie, diesel

cdn… 🙂

Źródła: 1, 2, 3

Artur

1987, po mat-fizie, pedagogice, filozofii i realizacji dźwięku. Prowadziłem winiarnię w centrum serca Śląska. Prowadziłem jedno z bardziej cenionych studiów nagrań w stolicy. Skutecznie sprzedaję. Nie wiem jak długo jeszcze. Nie doskwierają mi zmiany. (Nihil)

Dodaj komentarz