Zajaraj się konopią, czyli 3 fakty z konopi IV

Zajaraj się konopią, czyli 3 fakty z konopi IV

Witajcie Szanowni!

Dziś z ciekawostek, jakimi uraczyć może nas konopny krzak, wybrałem zagadnienia, które bezpośrednio wpływają nie tylko na nasze życie, ale ogólne egzystowanie. Krótkim zdaniem dziś na temat:

O czym mama Ziemia plotkuje z ciocią Konopią?

1. Konopia oczyszcza ziemię. A przy tym oczyszcza Ziemię. Przez duże Z pod wieloma kątami i w wielu aspektach. Zajmijmy się najpierw ziemią przez małe z, czyli gruntem. Kultywacja konopi sprawia, że grunt czuje się znacznie lepiej. Rolnicy którzy są tego świadomi są w stanie – mimo tak wielu znanych zastosowań – sadzić konopie tylko po to, żeby poprawić jakość gleby. Okazuje się bowiem, że konopie mają umiejętność wyciągania z gleby metali ciężkich oraz pozostałości po pestycydach, herbicydach. O glebę człowiek tak dba, że często znaleźć w niej można ołów, kadm, rtęć i chrom, a te z kolei przez to, że dość ciężko je z organizmu wyrzucić, potrafią nas nieźle zatruć.
Konopie czyszczą na tyle skutecznie, że nie warto stosować konopi sadzonych w takich glebach do celów spożywczych. Bo cały ten syf biorą na siebie. Ale ziemia po takim sianiu – czysta.

Do oczyszczania gruntu wykorzystuje się konopie na terenach po katastrofach nuklearnych

hemp, czarnobyl, konopie, fakty
W Czarnobylu robią dobrą robotę, a i po Fukushimie chodzą pomysły na zasiew.

2. Skoro nie do jedzenia, to jak spożytkować konopie siane w celach oczyszczania Ziemi? Ano jak już wspominałem w jednym z poprzednich artykułów, można spożytkować hemp do produkcji biooleju. Nie dość, że fizyczne właściwości spalania ma lepsze od innych biopaliw, to jeszcze nieźle radzi sobie z CO2. W przypadku spalania biodiesela, wydziela się mniej dwutlenku węgla, niż przy produkcji go od podstaw. Sama konopia rosnąc, na każdą wyprodukowaną tonę CO2, usuwa z otoczenia 1,63 tony CO2 .

To dopiero antysmogowe nastawienie

hemp, czarnobyl, konopie, fakty

3. Kolejna ciekawostka związana jest z wykorzystaniem konopi w przemyśle włókienniczym. Jak wyżej wspomniałem roślina sama w sobie oczyszcza glebę z wielu paskudztw. Sama jednak do tego, żeby pięknie wyrosnąć pestycydów, ani herbicydów nie potrzebuje. Niestety nie można powiedzieć tego o powszechnie używanej bawełnie. Na dzień dzisiejszy do jej produkcji zużywa się 50% wykorzystywanych w świecie pestycydów.

Czyli chemia chemię chemią pogania

A teraz popatrz w co jesteś ubrany. I Twoja rodzina. Hmm… A tymczasem borem lasem pestycydy nauka już połączyła z np. rakiem, alzheimerem czy adhd (o ile to ostatnie w ogóle istnieje).

Nie chcę Cię straszyć, ale skoro skupiasz się nad tym, co wkładasz do żołądka, to pomyśl też o tym, w co go ubierasz 😛

hemp, czarnobyl, konopie, fakty, jeans

Kończąc trzecią z trzech ciekawostek wspomnę jeszcze tylko, że z hektara uprawy konopi produkuje się dwa razy więcej materiału, niż z hektara uprawy bawełny. Z powierzchni 40 hektarów można uzyskać materiału na 1 milion par spodni typu jeans.

Jak to mawia ojciec dyrektor: trzeba siać, siać, siać…

cdn 🙂

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Artur

1987, po mat-fizie, pedagogice, filozofii i realizacji dźwięku. Prowadziłem winiarnię w centrum serca Śląska. Prowadziłem jedno z bardziej cenionych studiów nagrań w stolicy. Skutecznie sprzedaję. Nie wiem jak długo jeszcze. Nie doskwierają mi zmiany. (Nihil)

Dodaj komentarz